Kuru Meyvenin Faydaları

kurumeyve3-web

Kurutulmuş Meyvelerden Mandalinin faydaları :
Sonbahar ve kış aylarının sevilen meyvelerinden olan mandalin,zengin B ve C vitamin kaynağıdır. Aynı zamanda yüksek miktarda şeker içerir. Serbest asit oranı oldukça düşüktür. Kanı temizler,kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu olup vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. Bundan dolayı kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcıdır.Damar sertliği ve felçte faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Akşam yemeğinden sonra yenecek kuru mandalina uykusuzluk çekenlere iyi gelir.

Elma :Kuru elmanın verdiği enerji 100 gr da 54 kaloridir.Bu enerji yağdan değil meyve şekeri ve organizma tarafından ağır olarak sindirilen şekerden gelmektedir. Bu veriler ve genel anlamıyla elmanın besleyici özelliği spor yapanlar için vazgeçilmezdir. Spor öncesinde tüketildiğinde enerji verir. Spor sırasında tüketildiğinde organizmaya çeşitli mineral ve vitaminler yükler.Spor sonrasında tüketildiğinde toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Düzenli tüketilmesi durumunda içerdiği posadan dolayı bağırsakların çalışmasına yardımcı olmaktadır.
Erik kurusu :Akşamları özellikle şeker oranı düşük meyveler tüketmek gerekir. Bayanların kara erik kurusu tüketmelerinde fayda vardır. Çünkü içinde bol miktarda Kalsiyum ve D vitamini bulunur.Bu da kemik sağlığının ciddi oranda korunması demektir. Bunun dışında kuru eriğin içerdiği zengin potasyum ve magnezyum mineralleri nedeniyle tansiyon,karaciğer,kalp ve böbrekler için faydası vardır.Güçlü antioksidanları ile kalp hastalıklarına yakalanma ve kriz riskini azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Kan şekerini düşürür. Kansere karşı koruyucudur ve cildin yaşlanmasını önler.
Kivi kurusu : A ve C vitaminleri ile potasyum,kalsiyum,demir ve magnezyum bakımında çok zengindir. Besleyici değeride çok yüksektir. Yüksek lif içeriği Bağırsağın çalışmasında olumlu etki yaratarak sindirimi kolaylaştırır. Kabızlığı önler. Kan basıncını dengeler,tansiyon ve kolestrolü düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezle ve soğuk algınlığına,kansızlık ve mide rahatsızlıklarına da iyi gelir. Ayrıca cildi güzelleştirir.